Blog

Jak szybko i precyzyjnie nacinać gwinty?

Nacinanie gwintów, czyli gwintowanie, znajduje zastosowanie w przypadku wielu prac ślusarskich. Może się ono odbywać z wykorzystaniem narzędzi ręcznych oraz narzędzi mechanicznych. Gwintowanie obejmuje zarówno kształtowanie otworu wewnętrznego, jak i powierzchni poddawanego gwintowaniu przedmiotu. Wyjaśniamy, w jaki sposób ułatwić gwintowanie i sprawić, żeby przebiegało w bezproblemowy sposób.

CZYM JEST GWINTOWANIE? 

Kształtowanie elementów metalowych np. rur uwzględnia wykonanie gwintów, które służą w celu ich łączenia. Wyróżniamy gwinty wewnętrzne, które wymagają nacięcia otworu wewnątrz kształtowanego przedmiotu oraz gwinty zewnętrzne, które nacinane są na jego powierzchni. Gwintowanie może odbywać się poprzez zastosowanie metod obróbki skrawaniem oraz obróbki plastycznej. Nacinanie gwintów uwzględnia zastosowanie narzędzi ręcznych oraz specjalistycznych narzędzi mechanicznych. Do nacinania gwintów służą m.in. narzynki, gwintowniki i noże tokarskie. 

Jednym z lepszych sposobów nacinania gwintów jest gwintowanie mechaniczne z zastosowaniem nowoczesnych elektronarzędzi. Dzięki nim proces gwintowania przebiega nie tylko szybko, ale także precyzyjnie i nie wiąże się ze stratami materiałowymi.

GWINTOWANIE PRZY POMOCY ELEKTRONARZĘDZI

Elektronarzędzia umożliwiające szybkie i precyzyjne gwintowanie to coraz częściej wybierane przez ślusarzy oraz monterów instalacji rozwiązanie. Wśród elektronarzędzi przystosowanych do gwintowania wyróżniamy działające na takiej samej zasadzie jak tradycyjne gwintownice ręczne gwintownice elektryczne. To rozwiązanie nie tylko ułatwia pracę, ale także pozwala korzystać z narzynki bez ryzyka uszkodzenia gwintu oraz popełnienia błędów. Jeszcze lepszym i zdecydowanie bardziej przydatnym rozwiązaniem są wiertarki i wkrętarki z funkcją gwintowania. Dzięki nim możemy korzystać podczas wykonywania codziennych obowiązków z jednego narzędzia o różnorodnym zastosowaniu. I w tym przypadku mamy do czynienia z precyzyjnie i szybko wykonaną pracą, która nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia gwintowanych przedmiotów.