Blog

Gdzie i kiedy stosuje się rusztowania jezdne?

Rusztowania wpływają nie tylko na zwiększenie tempa prac na wysokości, wygodę ich prowadzenia ale przede wszystkim wpływają na poprawę bezpieczeństwo osób znajdujących się na niekiedy dość sporych wysokościach. Wśród stosowanych do różnego rodzaju prac na wysokościach rusztowań ciekawym rozwiązaniem cechują się rusztowania jezdne. Dziś pokrótce opiszemy gdzie, kiedy i dlaczego stosuje się rusztowania jezdne?

CZYM SĄ RUSZTOWANIA JEZDNE?

Rusztowania zaliczane są do konstrukcji tymczasowych, dzięki którym możliwe jest prowadzenie prac na wysokości od 2 do nawet kilkudziesięciu metrów na podłożem. Podłożem może być zarówno grunt (ziemia), jak i podłoga pomieszczenia, czy z bardziej ekstremalnych miejsc ich wykorzystania powierzchnia statku. Wykorzystuje się je podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, remontach, czy montażu i budowie różnych konstrukcji nośnych. Rodzajów rusztowań jest kilka, ale każde oparte jest na podobnej konstrukcji. Opiera się ona na połączonych ze sobą pionowych słupach nośnych, do których przymocowane (przykręcone, przywiązane lub przybite) są żerdzie poziome. Na nich montowany jest pomost. Pomost może być wykonany z desek, bądź innych elementów drewnianych jak również z lekkich metalowych prefabrykatów. Przy budowie konstrukcji wykorzystywana jest zarówno stal, jak i aluminium.

Rusztowania jezdne to specjalny rodzaj rusztowań, zwykle wykonany z aluminium, które zbudowane jest z ram bocznych, stężeń ukośnych i poziomych, podestów (z klapą i bez klapy), burt oraz podpór narożnych. Istotą konstrukcji jest montaż ram oraz stężeń. Ramy nakładane są na siebie (jak w rusztowaniu warszawskim), a stężenia wyposażone są w system samozatrzaskowy co umożliwia szybki montaż bez użycia narzędzi. Rusztowania te mogą być przesuwane w stanie zamontowanym. System jezdny montowany jest zwykle na belce lub ramie dolnej.

KIEDY ZALECA SIĘ UŻYWANIE RUSZTOWAŃ JEZDNYCH?

Upraszczając mocno odpowiedź można powiedzieć, że rusztowania jezdne stosowane są w każdej z sytuacji, w których użycie rusztowań modułowych lub ramowych nie jest możliwe. Często spotyka się je podczas prac na wysokości wewnątrz pomieszczeń. Rusztowania jezdne mogą sięgać 14 m wysokości. Choć głównie stosowane są wewnątrz obiektów budowlanych aluminium zastosowane do budowy ich konstrukcji sprawia, że są one odporne na ciężkie warunki atmosferyczne. Przykładem prac, w których zastosowanie rusztowań jezdnych jest najwygodniejsze mogą być prace monterskie, konserwatorskie, remontowe, bądź inne wchodzące w zakres tzw. prac budowlano-instalatorskich.

Rusztowania jezdne to jeden z najczęściej wynajmowanych rodzajów rusztowań. Związane jest to zarówno z ich lekkością, jak i dużą mobilnością i łatwością montażu. Aluminium jest niezwykle wytrzymałe, a konstrukcja rusztowania jest stabilna nie tylko pod dużym obciążeniem. Możliwość blokady kół sprawia, że wszelkie prace na wysokościach przebiegają całkowicie bezpiecznie. Ważną informacją może być fakt, że rusztowania ruchome muszą spełniać tą samą normę co rusztowania stałe (PN EN 1004), a ich budową mogą podejmować się jedynie firmy, osoby mające aktualne uprawnienia budowlane o specjalności konstrukcyjno-budowlanej.