Czyszczenie elewacji domu nie jest łatwym zadaniem. Elewacja codziennie narażona jest na osiadanie kolejnych warstw brudu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń, a do tego na porost glonów i pleśni. Właściciele domów często boją się, że podczas czyszczenia odbarwią elewację, lub uszkodzą ją w inny sposób – dlatego zawsze do tego celu warto zatrudnić specjalistów.
MYCIE MYJKĄ CIŚNIENIOWĄ
Najprostszą metodą na usunięcie z elewacji kurzy i brudu jest potraktowanie jej myjką ciśnieniową. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze warto poświęcić dłuższą chwilę na dopasowanie odpowiedniego ciśnienia wody. Zbyt niskie nie usunie zanieczyszczeń, a zbyt wysokie może uszkodzić elewację. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy zimna woda. Przy bardzo trudnych zabrudzeniach lepiej użyć wody ciepłej o wysokim ciśnieniu (nawet do 100 atmosfer). Po drugie, mycie myjką najlepiej wykonać późną wiosną lub w lecie, tak, by elewacja miała dużo czasu na dokładnie wyschnięcie.
WALKA Z GLONAMI I PLEŚNIĄ
Jeśli dom stoi w wilgotnej okolicy, elewacji najczęściej doskwiera namnażanie się glonów. W tym wypadku pracy jest nieco więcej. Największe skupiska glonów należy usunąć przy pomocy szczotki. Dopiero potem można zabrać się za jej mycie myjką, do wody jednak należy dodać odpowiedniego detergentu. Po myciu elewację warto dodatkowo pokryć środkiem biobójczym lub bezbarwnym, ochronnym impregnatem. Mikroorganizmy szczególnie lubią elewacje o nierównej powierzchni, np. typu baranek. Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem ekipy, która zeszlifuje stare tynki i za pomocą agregatu tynkarskiego nałoży nowe, o gładkiej powierzchni.
CZYSZCZENIE SUCHYM LODEM
Suchym lodem nazywa się dwutlenek węgla w postaci stałej, o temperaturze -78,5 stopnia Celsjusza. Czyszczenie suchym lodem polega na zamrażaniu i skruszaniu się warstwy zanieczyszczeń. Suchy lód skutecznie eliminuje też glony i porosty, nie obciążając środowiska tak, jak detergenty. Ta metoda jest jednak stosunkowo droga, w związku z czym mało popularna.
PIASEK POD NISKIM CIŚNIENIEM
Niektóre elewacje można piaskować. Piasek pod ciśnieniem skutecznie usuwa nawet mocno utrwalone zabrudzenia. Piaskowanie jednak może uszkodzić elewacje, dlatego powinno być zlecone doświadczonemu specjaliście. Piaskowanie likwiduje też mikroorganizmy. Niektóre firmy wykorzystują do mycia elewacji piasek pod ciśnieniem w osłonie wodnej.