Zagęszczarka to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają sprawnie i skutecznie utwardzić podłoże. Znajdują zastosowanie głównie podczas prac budowlanych realizowanych przez profesjonalne ekipy budowlane, jednak niekiedy przydają się również do użytku przez osoby prywatne, które samodzielnie zajmują się wykańczaniem podwórza we własnym gospodarstwie domowym. Stosowane są zarówno podczas ubijania żwiru, jak i układania kostki brukowej. Od specyfiki zastosowania w dużej mierze zależy dobór odpowiedniego rodzaju zagęszczarki. Ze względu na zakres ruchu urządzenia te możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zagęszczarki jednokierunkowe i zagęszczarki dwukierunkowe. W tym artykule scharakteryzujemy je, podpowiemy, jakie są różnice między nimi i do jakich zadań mogą być użyte.

Zagęszczarki jednokierunkowe

Zagęszczarki jednokierunkowe doskonale sprawdzają się podczas prac związanych z zagęszczaniem podsypki pod m.in. chodniki, ścieżki, podjazdy, parkingi, boiska, place itd. Bardzo dobrze radzą sobie na dużych terenach. Wśród sprzętów jednokierunkowych można znaleźć zarówno lekkie modele, które świetnie nadają się do mniej wymagających zadań, jak i ciężkie, wybierane w przypadku trudniejszych nawierzchni. Używając specjalnej gumy, elastomeru, można je wykorzystać także do wyrównania powierzchni po ułożeniu kostki brukowej.

Zagęszczarki dwukierunkowe

O ile zagęszczarki jednokierunkowe dobrze sprawdzają się podczas mniej zaawansowanych prac, o tyle urządzenia dwukierunkowe wybierane są do nieco trudniejszych zadań. Jest to o wiele bardziej zaawansowany technicznie sprzęt. Wyposażone są m.in. w bieg wsteczny, dzięki czemu praca w małych przestrzeniach i trudno dostępnych miejscach jest o wiele łatwiejsza. Znacznie częściej niż zagęszczarki jednokierunkowe są wykorzystywane przez profesjonalistów, gdyż zapewniają o wiele bardziej precyzyjne efekty prac. Zagęszczarki dwukierunkowe używane są podczas m.in. budowy dróg, trakcji kolejowych, szlaków komunikacyjnych, wałów, nasypów, boisk. Gwarantują wysoką moc ubijania i doskonałą wydajność. Cechują się solidną konstrukcją, co przekłada się na dłuższą żywotność.