Prace wykonywane na wysokościach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia w formie profesjonalnego sprzętu. Budowy lub remonty budynków, prace przy elewacji czy montażu elektryki na sporej wysokości potrzebują użycia rusztowania bądź podestu. Kiedy warto zdecydować się na rusztowanie, a kiedy na podest?

Prawidłowy dobór wyposażenia do wykonywanych prac

Prace na wysokości powinny odbywać się w warunkach, które zapewniają pracownikom swobodę ruchów, przy jednoczesnym zapewnianiu im bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być uzasadniony przede wszystkim potrzebami wynikającymi z wykonywanych czynności.

Kiedy podest a kiedy rusztowanie?

Podest ruchomy to urządzenie dźwigowe, które służy do podnoszenia osób lub materiałów na określone wysokości Składa się on z samobieżnego podwozia i platformy, unoszonej przy wykorzystaniu ramienia hydraulicznego lub dźwignika nożycowego. Podesty to dobre rozwiązanie dla krótkich prac, niewymagających dużej ilości pracowników i czasu. Dzięki nim możemy sprawnie wykonać np. drobne naprawy elektryczne, lecz nie sprawdzą się one w długoterminowych pracach, związanych z branżą budowlaną.

Obsługa podestu ruchomego wymaga odpowiednich uprawnień – jego operatorem może zostać tylko wyszkolony pracownik. Chcąc wykorzystać w swojej firmie podest musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami odpowiednich kursów dla naszych pracowników oraz z kosztami jego utrzymania i konserwacji. Należy także pamiętać, że zakupiony podest będzie posiadał określoną wysokość, co może ograniczać jego dostęp do najwyższych elementów.

Rusztowania wykorzystywane są w pracach na wysokościach od tysiącleci. Skonstruowane ze stabilnych ram z odpowiednimi podestami stanowią doskonałą konstrukcję zapewniającą dostęp do wysokich partii budynków. Prosta budowa i prawie nieograniczony zasięg rusztowań są ich największymi zaletami. Są wytrzymałe, w prosty sposób możemy je zmontować i rozmontować, co pozwala na wielokrotny użytek tego samego sprzętu bez dodatkowych kosztów jego utrzymania.

Rusztowania górują nad podestami ruchomymi swoją wielkością – mogą pomieścić znacznie więcej pracowników równocześnie, co usprawnia prace na dużych powierzchniach. Rusztowanie może być stale podwyższane poprzez montaż kolejnego piętra, zaś podesty są ograniczone zasięgiem wysięgnika. Rusztowania to także mniej awaryjny sprzęt, a w związku z tym – tańszy w całkowitym utrzymaniu.