Osoby spoza branży zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że sercem każdego zakładu lakierniczego jest wydajna pompa lakiernicza. Pompy wykorzystywane są też  m.in. w zakładach stolarskich, przemysłowych, a nawet tych zajmujących się naprawą łodzi, czy wagonów kolejowych. W dzisiejszym wpisie opowiemy, czym jest to urządzenie, jak działa, a także jakie jego rodzaje wyróżniamy. Zapraszamy do lektury!

Budowa i działanie pomp lakierniczych

Pompa lakiernicza to stosunkowo niewielkie urządzenie, najczęściej umieszczone na stelażu z kołami. Dzięki nim pompę można wygodnie przestawiać w pobliże lakierowanej powierzchni. Pompę lakierniczą napędza silnik. W jej wnętrzu umieszczone są tłoki, które sprawiają, że lakier wydostaje się z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Lakier trafia najpierw do specjalnego węża, a następnie pistoletu lakierniczego. Lakiernik uwalnia lakier, wciskając spust pistoletu. Nowoczesne pompy lakiernicze produkowane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, dzięki czemu uzyskują długą żywotność. Na bezawaryjność urządzenia ma też wpływ jego regularne serwisowanie. Aby nie doszło do zapchania dyszy pompy, lakiernik powinien pamiętać o częstym czyszczeniu tłoków.

Rodzaje pomp malarskich

Pompy malarskie dostępne są w wielu różnych pojemnościach, lakiernie nie mają więc problemu ze znalezieniem urządzenia odpowiadającego konkretnym potrzebom. Pompy renomowanych producentów mogą być wyposażone m.in. w specjalny ogrzewacz, który ułatwia aplikowanie bardzo gęstych lakierów. Dzięki podgrzewaczowi lakier krócej wysycha na elemencie, możliwe jest też nakładanie grubszych warstw. W strefach zagrożonych wybuchem korzysta się z kolei z pomp z bezpiecznym napędem pneumatycznym. Nasza firma oferuje również agregaty hydrauliczne, które są niezastąpione przy malowaniu dużych obiektów. Przed zakupem pompy warto dokładnie zapoznać się z jej specyfikacją techniczną. Jeśli szukają Państwo urządzenia do swojego zakładu, z przyjemnością doradzimy odpowiedni model. W razie pytań zachęcamy też do kontaktu przez e-mail lub telefon.