Prace budowlane wykonywane na wysokościach wymagają konstrukcji, na której pracownicy mogą się swobodnie poruszać. W tym celu wykorzystywane są rusztowania. Jakie są ich podstawowe rodzaje stosowane w budownictwie?

Rusztowanie – co to takiego?


Rusztowaniem nazywamy konstrukcję tymczasową, która umożliwia wykonywanie prac budowlanych na wysokości wyższej niż pozwala na to nasz wzrost. Budowana jest ze słupków ułożonych w pionie i poziomie, stanowiących podstawę dla pomostów, po których mogą poruszać się pracownicy.

Rodzaje rusztowań stosowanych w branży budowlanej


Do podstawowych rodzajów zaliczamy rusztowania:
1. jezdne – czyli takie, które z łatwością można przemieszczać. Ten typ rusztowania posiada rury, stężenia i poręcze wykonane najczęściej z rur aluminiowych, dzięki czemu całość nie waży zbyt wiele. Rusztowania jezdne w komplecie posiadają cztery koła poliuretanowe z hamulcem naciskowym, umożliwiające szybką zmianę miejsca, w którym stoją.
2. kolumnowe – inaczej nazywane warszawskim. Składa się z pionowych rur, połączonych ze sobą dwiema poziomymi. Rusztowania kolumnowe charakteryzują się prostą budową i łatwym montażem – do łączenia poszczególnych ram nie są potrzebne dodatkowe elementy, dzięki czemu ze zbudowaniem tego typu rusztowania może poradzić sobie samodzielnie jedna osoba.
3. ramowe – ich konstrukcja utworzona jest z pomostów oraz poziomych i ukośnych elementów przymocowanych za pomocą uchwytów, których zadaniem jest utrzymanie rusztowania. Ten typ łatwo zmontować i rozmontować, co jest szczególnie ważne, gdy np. zachodzi konieczność zmiany szerokości pomostów. Dodatkowym atutem rusztowań ramowych są barierki, które zwiększają bezpieczeństwo pracowników poprzez zabezpieczanie ich od upadku.
4. modułowe – są to rusztowania o elementach połączonych ze sobą w stałych punktach oraz w równych od siebie odstępach. Stosuje się je m.in. przy budowie lub remontach budynków oraz ich konserwacji.
5. specjalne – rusztowania tego typu stanowią kombinację konstrukcji innych ich rodzajów. Połączenie różnych rozwiązań pozwala na stworzenie rusztowania idealnie dopasowanego do danych warunków i kształtu budowli, które nie są obiektami klasycznymi.

Wybór odpowiedniego rusztowania powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na sposób jego montażu, ciężar czy łatwość przenoszenia. Najważniejsze jest jednak nasze bezpieczeństwo i to ono powinno dominować w kwestii doboru każdego sprzętu budowlanego.