Podnośniki towarowe to urządzenia, które umożliwiają unoszenie towarów. Z uwagi na fakt, że są to bardzo uniwersalne, wygodne w obsłudze urządzenia o nieskomplikowanej budowie, wykorzystywane są do różnych zastosowań w przemyśle, handlu i budownictwie. Wśród podnośników wyróżnić można wiele modeli, które różnią się od siebie zarówno maksymalną wysokością unoszenia, jak i nośnością. Są to również dwa podstawowe parametry, które należy wziąć pod uwagę, wybierając podnośnik do określonego typu prac.

Najważniejszą zaletą podnośników towarowych jest ich niewielka waga, dzięki czemu można z nich korzystać niemal wszędzie. Dodatkowo są wyposażone w szereg funkcjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak poręczne uchwyty czy kółka, które dodatkowo wpływają na łatwość użytkowania i przemieszczania podnośnika. Po złożeniu urządzenie to nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

Chociaż konstrukcja jest stosunkowo lekka i poręczna, podnośniki towarowe cechują się wyjątkową wytrzymałością i bezpieczeństwem użytkowania, nawet w przypadku podnoszenia bardzo ciężkich towarów. Oczywiście użytkownicy muszą pamiętać, że każdy taki podnośnik powinien być wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, przestrzegając zasad dotyczących m.in. dopuszczalnego obciążenia.

Zastosowanie podnośników towarowych

Podnośniki towarowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Powszechnie wykorzystywane są przede wszystkim w magazynach oraz halach produkcyjnych. Przydają się również na placach budowy czy podczas remontów, pozwalają na podnoszenie np. okiennic, szyb, witryn itd. W przedsiębiorstwach handlowych stosowane są przy rozładunku i załadunku towarów.