Na pytanie, czy lepiej wybrać kompresor olejowy, czy też bezolejowy, trudno dać jednoznaczną odpowiedź. W tym artykule postaramy się jednak podpowiedzieć, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas doboru jednego z tych rozwiązań, aby wybrać rodzaj urządzenia najbardziej dopasowanego do konkretnych potrzeb użytkownika.

Chociaż zasada działania tych urządzeń jest praktycznie taka sama, to jednak różnice widoczne są przede wszystkim w specyfice ich obsługi. W obu przypadkach tłok wtłacza powietrze do zbiornika, z którego później jest ono pobierane przez urządzenia czy narzędzia. Jednak tłok w kompresorze olejowym wymaga smarowania w celu zniwelowania tarcia.

Kompresory olejowe, w porównaniu z bezolejowymi, cechują się większymi rozmiarami (dostępne są zbiorniki o różnej pojemności), a jednocześnie również większą wydajnością. Mogą pracować w sposób ciągły i są znacznie trwalsze niż kompresory bezolejowe.

Najczęściej wykorzystywane są do zastosowań profesjonalnych. Powszechnie wykorzystywane są m.in. w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Służą do zasilania urządzeń pneumatycznych, pistoletów w zakładach blacharskich i lakierniczych czy pompowania kół.

Kiedy lepiej wybrać kompresor bezolejowy?

Kompresory bezolejowe przede wszystkim nie wymagają smarowania tłoka jak w przypadku modeli olejowych. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie wymaga on konserwacji. Otóż również należy przeprowadzać pewne zabiegi konserwacyjne, jednak zdecydowanie rzadziej. Urządzenia bezolejowe są również znacznie mniejsze (posiadają mniejsze zbiorniki) i lżejsze niż większość olejowych. Z drugiej strony trzeba pamiętać również o tym, że nieco mniejsza jest także ich wydajność i nie nadają się do pracy ciągłej.

Znajdują zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze nie może być zanieczyszczone nawet minimalną ilością oleju (co może się zdarzyć w przypadku kompresorów olejowych), a więc w przypadku urządzeń dentystycznych, spożywczych, farmaceutycznych czy chemicznych. Kompresor bezolejowy sprawdzi się również do użytku domowego, szczególnie jeśli zamierzamy używać go incydentalnie i nie posiadamy zbyt wiele miejsca do jego przechowywania. Zdecydowanie wystarczą do przeciętnego wykorzystania w przydomowym garażu.