Wkrętarki, zakrętarki i klucze udarowe to trzy urządzenia, które są bardzo często poszukiwane przez naszych klientów. Specyfika ich działania jest dość podobna, jednak w praktycznym zastosowaniu znacznie różnią się od siebie. Dowiedz się, czym się wyróżniają i do czego przydadzą się te urządzenia.

Kiedy przyda ci się wkrętarka?

Jeszcze do niedawna wkrętarki akumulatorowe kojarzyły się z urządzeniami stosunkowo drogimi. Obecnie jednak producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, zapewniając solidne i wydajne narzędzia w przystępnych cenach. Wkrętarki znajdują zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i w przydomowych warsztatach. Służy oczywiście do wkręcania i wykręcania różnorodnych wkrętów i śrub. Przydaje się podczas prac remontowych czy różnego rodzaju napraw. Zawiera wiele wymiennych końcówek, dzięki czemu narzędzie można łatwo dostosować do różnych zakończeń wkrętów. Oprócz tego wkrętarka może być doraźnie używana do nawiercania lub rozwiercania, np. przy pracach stolarskich.

Rodzajów wiertarek jest wiele i przystosowane są do pracy z różnymi materiałami, w tym m.in. drewnem, tworzywami sztucznymi czy betonem. Różnice ujawniają się też pod względem najważniejszych parametrów, takich jak moc, napięcie, czas pracy baterii.

Kiedy sięgnąć po zakrętarkę?

Zakrętarka udarowa to specjalistyczne urządzenie, które znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas prac warsztatowych i budowlanych. Bywa wybierane również do amatorskich zastosowań, chociaż zdecydowanie rzadziej, gdyż zwykle w przydomowych warsztatach nie musimy przebijać się przez aż tak twarde materiały, z jakimi radzi sobie ten sprzęt. Osiąga duży maksymalny moment obrotowy i dzięki temu z łatwością wkręci nawet duże i grube wkręty w beton.

Urządzenie służy do wkręcania i wykręcania nakrętek, śrub i wkrętów. Zakrętarkę można użyć do wiercenia w drewnie czy stali, chociaż niezbędne jest wówczas zastosowanie sześciokątnego wiertła.

W jakich sytuacjach przydatny będzie klucz udarowy?

Klucze udarowe wykorzystywane są zarówno do zastosowań profesjonalnych, np. w warsztatach samochodowych, jak i amatorskich w życiu codziennym. Służą do łatwego wykręcania lub przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych. Czynności te nie wymagają od użytkownika nakładu sił, co jest jedną z istotnych zalet klucza udarowego.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych urządzeń, różne modele kluczy udarowych mogą się różnić pod względem parametrów, dlatego też zawsze należy wybierać urządzenie stosownie do późniejszego zastosowania.