Fugowanie kafelek, jest naprawdę popularnym i konkretnym działaniem. Zwłaszcza podczas remontów. Fugi są bardzo ważnym elementem przy wykończeniach okładzin z płytek, bo wygląd i wytrzymałość powierzchni w dużej mierze zależy od trwałości i staranności wykonania spoin. Fuga ceramiczna lub inaczej ceramizowana produkowana na bazie żywicy epoksydowej należy do wyjątkowo odpornych na brud, bakterie, pleśnie i grzyby.

Kładzenie fug podczas remontu

Agregat do fugowania jest to maszyna niewielkich gabarytów o dużej wydajności. Jest łatwa w transporcie i bez problemu daje się wnosić na rusztowania, ponieważ posiada idealne wymiary do tego typu prac, to nie stwarza żadnych problemów na wysokościach. Maszyna jest dobra do dużych i średnich prac wykończeniowych. Taki agregat do fugowania jest w większości podobny do agregatu tynkarskiego. Dzięki wysokiej jakości wykonania agregatu nadaje się on idealnie do fugowaniu kamiennych ścian, klinkieru i elewacji. Warto wiedzieć, że sprawdzi się przy podawaniu fug z plastyfikatorem przystosowanych do podawania mechanicznego. Co ciekawe, agregat do fugowania inaczej spoinowania dużych powierzchni płytek jest bardzo wydajny. Obszar fugowania obejmuje 75 mm szerokości, ściągaczka porusza się w tempie 350 razy na minutę ruchem do przodu, wypełniając masą fugową szczeliny płytek. Konkretnie przyśpiesza prace wykończeniowe.

Jeżeli chodzi o wydajność fugowania ok. 140m2/h.

Pamiętajmy też, że agregat do fugowania robi to trzy razy szybciej niż konwencjonalne metody. Oszczędzamy czas i koszta pracy. Ponadto, nie są wymagane specjalne umiejętności.

Praca takim agregatem jest w pozycji pionowej. Jeden operator może zafugować setki metrów kwadratowych na godzinę.

Choć w praktyce taka sytuacja jest możliwa, specjaliści bardzo rzadko decydują się na układanie płytek metodą standardową. Metoda nakładanie fug agregatorem zazwyczaj jest wykorzystywana w budownictwie bardziej obszernym – bloki mieszkalne, biurowce. Kupując taką maszynę, dostajemy jeszcze części zamienne, gdyby coś się zepsuło. Dzięki temu maszyna jest gotowa do pracy i przy przestrzeganiu zasad odnośnie doboru fugi, powinna służyć latami.