Ulewne deszcze, niesprawny system melioracyjny oraz wzrost poziomu wód gruntowych to najczęstsze przyczyny podtopień i nadmiaru wody gromadzącej się na działkach. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy na placach budowy. Mianowicie zbyt grząski grunt czy zalane wykopy pod fundamenty wymagają dodatkowej pracy i skutecznie opóźniają zakończenie inwestycji. Co więcej, mogą niekorzystnie wpływać na nośność podłoża, a w konsekwencji nawet i stabilność budynku. Ważne jest więc to, by już na etapie budowy zadbać o odpowiednie odwodnienie podłoża, zwłaszcza jeśli grunt wykazuje tendencję do gromadzenia zbyt dużej wilgoci lub regularne usuwanie wody z zalanych elementów poprzez jej odpompowywanie.

W jaki sposób można odpompować nadmiar wody na działce?

Nadmiar brudnej wody na placu budowy to nie tylko nieestetyczne kałuże i błoto, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla stabilności konstrukcji i fundamentów. Rozwiązaniem dla tego problemu, wykorzystywanym w budownictwie, są pompy wodne. Urządzenia te są przede wszystkim kojarzone z pracą zespołów ratowniczych czy straży pożarnej walczącej z powodziami, czy zalanymi piwnicami, niemniej jednak swoje funkcje doskonale spełniają również na placach inwestycyjnych. Pompy wodne, nazywane również motopompami w błyskawicznym czasie odpompowują nadmiar wody w wykopach, skutecznie zabezpieczając fundamenty przed osunięciem.

Najskuteczniejszym sprzętem na budowie są pompy szlamowe, które usuwają nadmiar wody razem z zanieczyszczeniami takimi jak mieszanina brudnej wody, piasku, żwiru czy zaprawy. Na rynku nie brakuje producentów oferujących najwyższą jakość sprzętów i narzędzi budowlanych, jednakże przy wyborze pompy trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Niezawodne urządzenie powinno być przede wszystkim wyposażone w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Oprócz tego najlepiej, aby wirnik był wykonany ze stali lub aluminium. Te cechy świadczą o trwałości pompy oraz dają gwarancję, że nie zapcha się w trakcie pracy przy pompowaniu brudnych płynów. Co więcej, ważne jest to, by pompa była napędzana silnikiem spalinowym benzynowym lub diesla, gdyż nie zawsze na działce ma się dostęp do źródła zasilania sieciowego.

O skuteczności pompy szlamowej świadczą również odpowiednio długie węże. Najczęściej zaleca się korzystanie ze sprzętu strażackiego, który jest nie tylko wytrzymały, ale także gwarantuje optymalną długość. Wydajność z kolei odnosi się do ilości wypompowanych litrów w ciągu minuty. Na placu budowy najlepiej sprawdzają się urządzenia pompujące od 1000 litrów brudnej wody na minutę. Na dużych zalanych powierzchniach najefektywniej działa kilka podłączonych pomp, aczkolwiek jedna zazwyczaj sprawnie pracuje przez kilka godzin. Takie niezawodne pompy szlamowe mogą odprowadzać wodę z wykopów nawet o głębokości 8 metrów. W taki sposób usuwana woda jest najczęściej gromadzona w specjalnych zbiornikach lub trafia do kanalizacji.