Izolacja refleksyjna to system opierający się na materiale wykonanym przede wszystkim z polietylenu i aluminium. Zastosowana struktura warstwowa z aluminium sprawia, że promieniowanie zostaje niemal całkowicie odbite, a straty cieplne zredukowane do minimum. Tak skuteczna bariera dla promieniowania podczerwonego zapewnia komfortowe warunki temperaturowe zarówno latem, jak i zimą.

Istotnym atutem materiału refleksyjnego jest wodoodporność. Nie nasiąka on, tak jak styropian czy wełna mineralna, które w kontakcie z wilgocią obniżają swoje właściwości termoizolacyjne. Oprócz tego dobrej jakości produkty refleksyjne (np. Aluthermo®) są całkowicie nieprzepuszczalne dla powietrza i pary wodnej. Oprócz doskonałej termoizolacji zapewniają również paroizolację i izolację wiatrochronną.

Kolejna istotna cecha to wyjątkowa trwałość. Izolacja refleksyjna to rozwiązanie na lata. Nie traci swoich właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych, a polietylen nie ulega degradacji, gdyż jest chroniony przez aluminium odporne na ekstremalne temperatury. Materiały refleksyjne nie są alergiczne czy toksyczne. Nie wydzielają też nieprzyjemnych zapachów i nie pozostawiają zanieczyszczeń czy włókien.

Przykładowe zastosowanie izolacji refleksyjnej

Izolacja refleksyjna to stosunkowa nowość na naszym rynku, jednak już zyskała sobie sporą popularność, głównie w budownictwie. Materiały refleksyjne najczęściej stosowane są w tzw. przegrodach budowlanych, gdzie występuje pustka powietrzna. Wykorzystywane są więc do izolowania konstrukcji dachowych (między krokwiami), a także w lekkim budownictwie szkieletowym i modułowym. Ten wybór wynika przede wszystkim z faktu, że elementy izolacji refleksyjnej są bardzo lekkie, cienkie i pozwalają na sporą oszczędność powierzchni przy bardzo dobrych parametrach technicznych.

Izolacja refleksyjna jest uniwersalnym rozwiązaniem, więc może być stosowana zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z tradycyjnymi materiałami. Może być więc zamontowana nawet w domach jednorodzinnych. Najczęściej sięga się po to rozwiązanie w przypadku dachów, gdy więźba nie pozwala na zastosowanie standardowych metod ocieplenia.