Prawdopodobnie nie istnieje warsztat, w którym zawsze byłoby idealnie czysto. Prace naprawcze i majsterkowanie wiąże się niestety z cięciem, szlifowaniem, czy piłowaniem, które zawsze generują pył i ścinki. Rozpoczynanie pracy w czystym warsztacie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też bezpieczniejsze. Co warto zrobić, aby w miejscu pracy zachować porządek? Wystarczy przestrzegać kilku reguł.

Aranżacja warsztatu

Już na etapie budowania lub wykańczania warsztatu warto wziąć pod uwagę problemu związane z jego późniejszą eksploatacją. Utrzymanie porządku na dużych powierzchniach jest prostsze, jeśli są one gładkie. Dlatego w warsztacie warto położyć mocne płytki, które łatwo udaje się odkurzyć i umyć.

Sprzątaj regularnie!

Codzienne sprzątanie warsztatu po zakończonej pracy powinno stać się nawykiem. Świeże zanieczyszczenia o wiele łatwiej jest usunąć, niż te kilkudniowe. Codzienne krótkie odkurzanie sprawi, że unikniesz długotrwałego szorowania posadzki.

Kup dobry odkurzacz przemysłowy

Do sprzątania warsztatu warto kupić solidny odkurzacz przemysłowy. Można śmiało stwierdzić, że poradzi on sobie ze wszystkim rodzajami zabrudzeń. Nie tylko usunie nawet sporej wielkości drewniane ścinki, ale też zabrudzenia wilgotne, takie jak resztki cementu czy gipsu. Odkurzacze przemysłowe nie zatykają się po zassaniu ogromnych ilości pyłu i dysponują sporymi zbiornikami na zanieczyszczenia, dzięki czemu w trakcie sprzątania nie trzeba marnować czasu na ich wielokrotne opróżnianie. Co ważne, dobry odkurzacz przemysłowy nie tylko pomoże w szybkim i precyzyjnym sprzątaniu warsztatu, ale może też być pomocy w zapobieganiu pojawianiu się brudu. Większość modeli renomowanych marek pozwala na podłączenie do nich elektronarzędzi, dzięki czemu odkurzacz odsysa pył bezpośrednio w trakcie np. szlifowania lub cięcia. Odłożenie na bok narzędzia automatycznie przerywa pracę odkurzacza, co sprawia, że majsterkowicz nie musi za każdym razem go uruchamiać i wyłączać. Niektóre odkurzacze przemysłowe sprzedawane są wraz z kilkoma różnymi końcówkami ssącymi (podobnie jak zwykłe, domowe odkurzacze), dzięki którym sprzątanie warsztatu może stać się jeszcze bardziej precyzyjne.