Blog

Agregaty ślimakowe w zastosowaniach dociepleniowych

Istotnym elementem konstrukcji każdego budynku jest system dociepleń, który poprawia efektywność energetyczną oraz zwiększa komfort termiczny. Nie tylko wykorzystanie odpowiednich materiałów dociepleniowych ma znaczenie, ale także użycie profesjonalnego sprzętu, który pozwala na sprawne i solidne wykonanie termoizolacji. W tym miejscu warto zapoznać się z agregatami ślimakowymi, które korzystnie wpływają na proces realizacji systemu dociepleń. CZYM SĄ AGREGATY ŚLIMAKOWE? Agregaty ślimakowe to urządzenia, stworzone do natryskowego nakładania różnego rodzaju gładzi szpachlowych, zapraw tynkarskich i klejowych oraz mieszanek dociepleniowych. Na budowę tego typu agregatów składają się następujące elementy: pompa ślimakowa – tworzy tymczasowe komory, które zasysają mieszankę, a następnie odprowadzają ją do tłoczonego przyłącza. Mechanizm ten umożliwia przenoszenie płynów o dużej lepkości i ziarnistości (do 4 mm). mieszarka – odpowiada za odpowiednie wymieszanie wszystkich składników mieszanki. Jej pojemność może wynosić od 50 do 130 kg. sito – jego zadaniem jest oddzielenie większych, niewymieszanych frakcji zaprawy, nie dopuszczając tym samym do uszkodzenia urządzenia. sprężarka – zwiększa ciśnienie i generuje wyrzut mieszanki na odległość nawet do 60 m. wąż natryskowy z pistoletem – umożliwia szybkie i wygodne nakładanie substancji. Na rynku dostępne są także modele z wbudowanym kompresorem, który zwiększa wydajność całego mechanizmu. Agregaty ślimakowe zasilane są za pomocą silnika elektrycznego lub spalinowego. CZEMU WARTO ZASTOSOWAĆ AGREGATY ŚLIMAKOWE? Wszelkiego rodzaju powłoki dociepleniowe powinny być aplikowane tak, aby ich struktura i grubość była regularna. Podczas nakładania ręcznego nie jest możliwe równomierne rozprowadzenie mieszanki. Natomiast zastosowanie natrysku za pomocą agregatów ślimakowych umożliwia szybszą i efektywniejszą realizację systemu dociepleń. Przyczynia się do tego wydajność sprzętu, która zazwyczaj oscyluje w graniach 15 kg/min. Dodatkowo agregaty pozwalają zaoszczędzić na wykorzystywanych materiałach oraz dzięki nim jest możliwe zatrudnienie mniejszej ilości pracowników. Warto też wspomnieć, że metoda natryskowa pozytywnie wpływa na ergonomię pracy – nie obciąża kręgosłupa osoby obsługującej sprzęt. Zatem agregaty ślimakowe świetnie sprawdzają się do nakładania wszelkich mieszanek podczas realizacji systemu dociepleń. Ponadto są doskonałą inwestycją, która zwróci się bardzo szybko. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto kierować się nie tylko jego parametrami, a także jakością wykonania – jedynie wysokojakościowy sprzęt jest w stanie bezawaryjnie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Istotnym elementem konstrukcji każdego budynku jest system dociepleń, który poprawia efektywność energetyczną oraz zwiększa komfort termiczny. Nie tylko wykorzystanie odpowiednich materiałów dociepleniowych ma znaczenie, ale także użycie profesjonalnego sprzętu, który pozwala na sprawne i solidne wykonanie termoizolacji. W tym miejscu warto zapoznać się z agregatami ślimakowymi, które korzystnie wpływają na proces realizacji systemu dociepleń.

CZYM SĄ AGREGATY ŚLIMAKOWE?

Agregaty ślimakowe to urządzenia, stworzone do natryskowego nakładania różnego rodzaju gładzi szpachlowych, zapraw tynkarskich i klejowych oraz mieszanek dociepleniowych. Na budowę tego typu agregatów składają się następujące elementy:

  • pompa ślimakowa – tworzy tymczasowe komory, które zasysają mieszankę, a następnie odprowadzają ją do tłoczonego przyłącza. Mechanizm ten umożliwia przenoszenie płynów o dużej lepkości i ziarnistości (do 4 mm).
  • mieszarka – odpowiada za odpowiednie wymieszanie wszystkich składników mieszanki. Jej pojemność może wynosić od 50 do 130 kg.
  • sito – jego zadaniem jest oddzielenie większych, niewymieszanych frakcji zaprawy, nie dopuszczając tym samym do uszkodzenia urządzenia.
  • sprężarka – zwiększa ciśnienie i generuje wyrzut mieszanki na odległość nawet do 60 m
  • wąż natryskowy z pistoletem – umożliwia szybkie i wygodne nakładanie substancji.

Na rynku dostępne są także modele z wbudowanym kompresorem, który zwiększa wydajność całego mechanizmuAgregaty ślimakowe zasilane są za pomocą silnika elektrycznego lub spalinowego.

CZEMU WARTO ZASTOSOWAĆ AGREGATY ŚLIMAKOWE?

Wszelkiego rodzaju powłoki dociepleniowe powinny być aplikowane tak, aby ich struktura i grubość była regularna. Podczas nakładania ręcznego nie jest możliwe równomierne rozprowadzenie mieszanki. Natomiast zastosowanie natrysku za pomocą agregatów ślimakowych umożliwia szybszą i efektywniejszą realizację systemu dociepleń. Przyczynia się do tego wydajność sprzętu, która zazwyczaj oscyluje w graniach 15 kg/min. Dodatkowo agregaty pozwalają zaoszczędzić na wykorzystywanych materiałach oraz dzięki nim jest możliwe zatrudnienie mniejszej ilości pracowników. Warto też wspomnieć, że metoda natryskowa pozytywnie wpływa na ergonomię pracy – nie obciąża kręgosłupa osoby obsługującej sprzęt.

Zatem agregaty ślimakowe świetnie sprawdzają się do nakładania wszelkich mieszanek podczas realizacji systemu dociepleń. Ponadto są doskonałą inwestycją, która zwróci się bardzo szybko. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto kierować się nie tylko jego parametrami, a także jakością wykonania – jedynie wysokojakościowy sprzęt jest w stanie bezawaryjnie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.